Vefat Edince Sosyal Medya Hesaplarımız Kapanır mı?

Vefat Edince Sosyal Medya Hesaplarımız Kapanır mı?

Gelişen sosyal ağ ve paylaşım bağımlılığımızdan hemen hemen her birimizin en az bir sosyal medya hesabı var. Hatta kimileri yeni doğan bebeklerinin adına, kimisi doğmamış bebeklere bile sosyal medya hesabı açılmış durumda. Durmadan artan hesaplar ve paylaşımlar bu sosyal ağ dünyasına kaybolmaksınız depolanıyor. Üzücüde olsa biz vefat edince bu hesaplara ne olacak?

Bu durumu sadece biz değil, sosyal medya kanallarının yöneticileride düşünmüş. Bazı kanallarda hesabı bir yakınına devrederken, bazı kanallarda hesap sahibinin vefat ettiğini bildirince hesabın şifresini yok ediyor ve anıtlaştırıyor.

Peki Hangi Hesapta Ne Oluyor?

İnstagram

İnstagram hesaplarımız için iki çeşit yöntem var. Biri hesap anıtlaştırması, diğeri hesabı kapatma. Hesap sahibi vefat edince, bir yakını ölümünü ispatlayan belgeleri instagrama sunarak hesabın hangi yönteme çevrileceğini seçebiliyorlar.

Twitter

Twitter hesapları için hesap anıtlaştırma gibi bir seçenek sunulmuyor. Hesap sahibi vefat edince yakınları tarafında gerekli belgeler ve kısa bir açıklama Twitter’a mail olarak gönderiliyor. İnceleme sonucu twitter hesabınızı kaldırıyor.

Whatsapp

Whatsapp ekibinin direk bir uygulaması yok ancak vefat edenin yakınları telefonun whatsapp ayarlarına girerek hesabı komple sil seçeneği ile hesabı kaldırabilir. Bu sayade tüm gruplardan çıkar ve hesap silinir mesaj atılamaz.

Facebook

Facebook ekibi bu durum için bir kaç farklı senaryo oluşturmuş durumda. 18 yaşından büyük iseniz hesabınızın ayarlar bölümünden öldükten sonrası için seçenekleri var. Bunlardan biri hesap varisi seçerek birde seçenek seçiyorsunuz. Hesabım anıtlaştırılsın veya hesabım kapatılsın. Seçenekleri ve varisi seçtiğinizde, varis sizin adınıza vefat haberini bildiriyor. Bunların hiçbirini seçmediyseniz diğer platformalarda olduğu gibi vefat bildirinisi bir mail ile iletildiğinde hesabınız son hali ile donduruluyor.

Kaynak Yazım; https://hbr365.com/haber/vefat-edince-sosyal-medya-hesaplarimiz-kapanir-mi-2342

Related Posts