Telegram Hakkında

Telegram Hakkında

Son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz telegram nedir?

Telegram uygulaması odağını hıza ve güvene vermiş olan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Whatsapp gibi ücretsiz olan uygulamanın kullanımıda oldukça kolay. Kısıtlamalar olmadan geniş yelpazede kullanım sunmakta.

Türkiye’de kullanımı son zamanlarda sıkça artan telegram uygulamasının birde kanal özelliği var. Kanal özelliği sayesinde geniş kitlede kanala abone olan kullanıcılara yazılı, görsel, video mesajlar  ve bağlantı paylaşabiliyoruz.

Kanal özelliğinin yanı sıra Whatsapp’taki gibi grup özelliğide mevcut. Bu gruplar 200.000 üyeye kadar kabul edebiliyor.Telegramın güzel olan kısmı ise bu kadar yüksek sayıda kullanıcı olsa bile olabildiği en hızlı şekilde mesajları iletmeye çabalıyor.

Whatsapp ile farkı nedir?

 Whatsapp ile karşılaştırdığımızda bir çok özelliği benzesede genel konsepte ikiside mesajlaşma uygulamasıdır.Tabi telegram uygulaması yukarıdada bahsettiğim üzere kendini ayıran özelliklerini ortaya koyuyor.Telegramın bir diğer farkı ise whatsapp gibi mesaj geçmişini telefon yerine özel sunucularda tutuyor bu sayede telefonlarımızın hafızasını doldurmadığı gibi farklı işletim tabanlı telefonları değiştirirken verilerimizi silmek yada yedeklemek zorunda kalmıyoruz. Bu sayede web tarayıcılar ve masaüstü uygulamasındada anlık olarak mesajlaşabiliyor ve görüntüleme yapabiliyoruz. Sunucu tabanlı olduğu için kafalarımızda acaba güvenli mi? Sorusu oluşacaktır firma bu konuda oldukça başarılı güvenlik çalışmaları yapılmış, hatta geçmiş yıllarda mesajlaşa ulaşabilen ve kanıtlayan kişi veya gruba yüksek miktarda ödül vereceğini bile duyurdu.

Whatsapp gibi telefon numarası ile kayıt olunan telegrama başkasıyla numaranızı paylaşmadanda kullanıcı adı ile görüşebiliyorsunuz. Yine bahsetmesek olmaz dediğim özelliklerden biri mesaj silme özelliğe ikili konuşamda yada grupta gönderdiğiniz bir mesajı sınır olmaksızın kendinizden ve karşı taraftan iz bırakmadan silinebiliyor ve süre koyarak belirlenen bir süre sonundada silinebiliyor.Bir diğer özelliği ise gizli mesajlaşma uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde değil bir hacker telegramın yöneticileri bile mesajlara erişemiyor ve okuyamıyor. Güvenlik hat safada.

Kaynak Yazım ;https://hbr365.com/haber/whatsapp-mi-telegram-mi-8483

Related Posts